Принцип на работа
Наслагване на знания и придобиване на умения чрез практика (избор на тема – създаване на изображения – критика – анализ – селекция)
Дискусиите и критиката, от страна на всички участници, към работата на всеки ще са основен принцип на работа. Системата е взаимствана от обучението по „Фотожурналистика и документална фотография“ на University of the Arts London.
В началото на работата, дискусиите ще се фокусират върху избора на тема, значението ѝ за обществото, значението ѝ за развитието на документалната фотография в България и важните съобщения, които трябва да бъдат предадени (на база подробно проучване). Първоначалните дискусии ще имат за цел да поставят теоретична рамка и да насочат към подходящ формат за публикуване на финалния продукт. Ще бъдат обсъдени основните принципи в разказването на истории чрез изображения и колаборации с автори от други сфери – писатели, журналисти, художници и дизайнери.
След започване на практическата работа по проектите, основен принцип на работа ще бъде ежемесечното създаване и показване на изображения пред аудиторията. Критиката ще включва различни аспекти в създаването на документална история – от използваните технически похвати в създаването на изображението до смисловите съобщения, които би предало то като част от история. Тази част от практиката ще цели и създаването на първа (широка) селекция от изображения, които биха били подходяща част от финалния проект.
Основен фокус на финалното двумесечие ще е изборът на финалните фотографии (от широката селекция) и тяхната подредба в цялостен разказ. Ще бъдат обсъждани различни принципи и признаци, по които изображенията могат да бъдат подредени така, че да разказват хомогенна и пълноценна история с градация в емоционалната стълбичка и логика на развитие. Ще бъдат обсъждани и начините за презентация на изображенията – физически изложби, фото книги и дигитални платформи, както и тяхното съвместно използване.
График и организация
Работните групи са среда за свободно общуване, в която динамиката на общуване, както и тяхното съдържание ще се определя от участниците.
Започваме с идеята за минимум 2 срещи в месеца. Срещите ще се случват в четвъртък.
Мястото на срещите е народно читалище „Николай Хайтов“. То се намира в квартал Изток до магазин Billa (бившето кино Изток) на ул. „Майор Юрий Гагарин“ 7.
Първа среща: 10.11.2022 г., четвъртък, 19:00 ч.
Следващите планирани срещи, до края на годината са на 1 и 15 декември.
Групата ще се събира с този график в периода ноември 2022 – май 2023. Изложбата на групата се планира за есента на 2023 г.
Условия за участие
Участниците в групата се подбират след предварителна селекция. Всеки регистриран участник ще бъде помолен да изпрати портфолио и / или мотивационно писмо. За нас е важно да съберем заедно мотивирани хора с желание за работа.
След одобрение, се заплаща такса за участие в групата при следните условия:
- 300 лв. за 6 месеца. (таксата включва участието и в „Общо развитие“ (още 2 срещи в месеца на различни тематики) и участието в избраната от вас група. При избор на повече от една група, се заплащат 150 лв. за участие във всяка следваща група)
- 480 лв за 12 месеца. (таксата включва „Общо развитие“ (още 2 срещи в месеца на различни тематики) и участието в избраната от вас група. При избор на повече от една група, се заплащат 240 лв. за участие във всяка следваща група)
Всички групи може да видите ТУК
Важно! За нас е важно работната група да бъде среда, в която всички да се развиват. В течение на работата, ще има регулярни задачи за снимане по индивидуалните проекти на всеки участник. Възможно е ако има участници, които не участват активно и / или развалят динамиката в групата, то те да бъдат помолени да я напуснат.
За да се включите в групата, попълнете формата за кандидатстване в края на тази страница.