Българският календар е изпълнен с многобройни празници, посветени на епизоди от историята на народа ни, на вярванията му, в които се преплитат християнски и езически традиции, на неговия поминък и други. В продължение на организираните от Клуб Фото Свят фотографски пътувания под надслов „По следите на българските традиции и занаяти“ представяме някои идеи за бягство от ежедневието, които да ни позволят да се докоснем до богатото ни историческо и културно наследство, както и да отнесем скъпи спомени чрез фотографиите си.
Между традициите и модерното
Днес фойерверките неизменно присъстват по време на честванията на разнообразни празници и поводи и будят възторг в зрителя. На 26, 27 и 28 май град Панагюрище ще бъде домакин за пета поредна година на Световния шампионат по фойерверки „Огън, цвят и фантазия“. За цветното шоу в небето ще се погрижат отборите на Беларус (победител от 2016-та година), Татарстан /Казан/ и Казахстан. Пълна програма на събитието може да намерите на http://www.panagyurishte.org.
Нестинарски обичаи
Нестинарството е един от най-старите български обичаи с езически произход, като се счита, че е свързанo с култа към Слънцето при траките. От 2009 г. е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство. Нестинарите танцуват боси върху жаравата в деня на Св. св. Константин и Елена, т.е. нощта на 3 срещу 4 юни по стар стил, а обичаят е запазен в автентичния си вид единствено в странджанското село Българи. Надвечер най-възрастният нестинар разпръсква жаравата, след което другите нестинари излизат от малкия конак в центъра на селото. Провежда се ритуално шествие, като то се предвожда от тъпана и гайдата, следвани от иконите и накрая от нестинарите. След като обиколят три пъти черквата нестинарите влизат в жаравата и започват своя танц. Пътуването може да бъде съчетано с посещение и на други местни забележителности като устието на река Велека и мегалитното светилище Бегликташ.
Повече за празника може да видите тук: http://www.sabori.bg/ob-burgas/view.html?oid=22297
Празник на розата
Началото на Празника на розата се поставя през 1903 г. в град Казанлък в чест на българската маслодайна роза, която прославя страната ни по света и е ключова съставка на известни марки козметични продукти. Традиционно празникът се провежда през първата седмица на юни, а първият петък е официалният празник на Казанлък, когато се коронясва новоизбраната Царица Роза и започват тридневни тържества. Празникът на розата е официален празник и на градовете Карлово, Павел баня, Гурково и Стрелча. Днес той е повече от празник на розата и прославя таланта, изкуствата и красотата с богата културна програма. Акцентите в празничната програма са коронясването на Царица Роза, ритуалът Розобер, Карнавалното шествие по улиците на Казанлък, Международният фолклорен фестивал и Улицата на занаятите. Пълната програма може да намерите на https://www.kazanlak.com/.
Надяваме се да сме ви вдъхновили за следващите ви фотографии и ще се радваме да ги споделите с нас във Facebook групата Клуб Фото Свят – група
Фотография: Йонко Русев
kazanlak.com